» طرح هدفمند كردن يارانه ها
دانلود رمان ثانیه های عاشقی

دانلود رمان ثانیه های عاشقی

دانلود رمان ثانیه های عاشقی با لینک مستقیم و رایگان رمان ثانیه های عاشقی که از شما دعوت میکنیم برای دانلود این کتاب به ادامه مطلب مراجعه کنید...

دانلود کلش جادوئی

جم بی نهایت کلش اف کلنز

نسخه ی جم بی نهایت کلش اف کلنز


»بر اساس نسخه ی جدید 8.709 و تاون هال 11

برخی امکانات کلش جادوئی ایران کلش :

تاون هال 11
- اضافه شدن بمب تاور و کلن چلنج
جم بی نهایت-الکسیر بی نهایت-طلای بی نهایت
-سرورهای آنلاین و بدون قطعی
- اضافه شدن زبان فارسی به بازی
-پشتیبانی 24 ساعته در تلگرام
- و ده ها امکانات رايگان ديگر

دانلود کلش جادوئی اندروید


طرح هدفمند كردن يارانه ها


___________________________________________________________________________

تاريخ : چهارشنبه 28 مهر 1389

سهمیه بنزین خودروها برای آبان ماه ثابت ماند

براساس اعلام رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، سهمیه بنزین خودروهای شخصی برای آبان ماه بدون تغییر 60 لیتر تعیین شد.
به گزارش خبرنگار مهر، سردار محمدرضا رویانیان امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران از تعیین سهمیه بنزین آبان سال جاری خودروهای شخصی، وانت بارها، آژانسها و تاکسی های عمومی خبر داد و گفت: به دلیل اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در نیمه دوم سالجاری، تصمیم بر این شده است تا سهمیه بندی ماه به ماه ادامه پیدا کند؛ بنابراین در آبان ماه همچون مهرماه سهمیه بنزین تغییری نمی کند.

به گزارش مهر، سهمیه سواری های بنزینی و دوگانه سوز شخصی ماهیانه 60 لیتر، موتورسیکلت ها 25 لیتر، تاکسی بنزینی 500 لیتر، دوگانه سوز و ال پی جی سوز 200 لیتر، آژانس (بنزینی 300 لیتر)، دوگانه سوز و ال پی جی سوز 200 لیتر، است، همچنین سهمیه بنزین مسافربر شخصی دوگانه سوز و ال پی جی سوز نیز 200 لیتر است.

وانت بنزینی نوع ماهیانه 200 لیتر، وانت دوگانه سوز 100 لیتر، بنزینی نوع دو 400 لیتر و دوگانه سوز نوع دو نیز 200 لیتر است. همچنین کامیون و کامیونت بنزینی نیز هم اکنون ماهیانه 400 بنزین یارانه ای خواهند داشت که در این ارتباط سهمیه خودروهای دوگانه سوز در این گروه 200 لیتر است.

هم اکنون قیمت هر لیتر بنزین یارانه ای 100 تومان، بنزین سوپر یارانه ای 150 تومان، بنزین نیمه یارانه ای 400 تومان و بنزین نیمه یارانه ای سوپر 550 تومان است.___________________________________________________________________________

تاريخ : چهارشنبه 28 مهر 1389

مدیرعامل سازمان هدفمندکردن یارانه ها : قیمت «گاز» و «برق» با اجرای قانون یارانه ها تبعیضی می شود

مدیرعامل سازمان هدفمندکردن یارانه ها با تاکید بر اینکه قدرت خرید هموطنانی که مصرف خود را در چارچوب الگوی بهینه مصرف تنظیم کنند، قطعا بالا می رود، از تعریف الگوی مصرف جدیدی متفاوت با الگوی مصرف فعلی که در قبوض مصرفی حامل های انرژی مدنظر قرار می گیرد، خبر داد.

بهروز مرادی در گفت وگو با «ایسنا»، با بیان اینکه الگوی مصرف بهینه ای که برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها تعریف شده، بسیار متعادل و متناسب با متوسط مصرف فعلی خانوارها است، یادآور شد: این الگو بر اساس تحلیل دو دهه مصرف خانوارها در سراسر کشور تدوین شده است.
مرادی در ادامه، با اشاره به اینکه قیمت حامل های انرژی گاز و برق در زمان اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها تبعیضی خواهد بود، تصریح کرد: قیمت های تبعیضی گاز و برق بر اساس سردسیر و گرمسیر بودن مناطق تعیین شده است؛ به گونه ای که استان ها و شهرستان های سردسیر هزینه کمتری بابت گاز می پردازند، این در حالی است که در مقابل، قیمت برق در استان ها و شهرستان های گرمسیر پایین تر خواهد بود.
مدیرعامل سازمان هدفمند کردن یارانه ها درباره دسته بندی استان ها به منظور تعریف قیمت تبعیضی برق و گاز گفت: استان ها و شهرستان های سردسیر در ماه های آبان تا نیمه فروردین ماه، توسط شرکت ملی گاز در پنج سطح تعریف شده اند و در مورد برق نیز میزان گرمسیری استان ها و شهرستان ها در هفت ماه نخست سال، در وزارت نیرو مشخص است.
پلکانی بودن قیمت انرژی برای مشترکان پرمصرف
مرادی با اشاره به پلکانی بودن قیمت حامل های انرژی برای مشترکان پرمصرف خاطرنشان کرد: بر این اساس با افزایش مصرف بی رویه، شیب افزایش قیمت در هر پله بیشتر می شود. وی در عین حال تاکید کرد: مصرف کننده ای که مصرفی بیشتر از الگوی بهینه تعریف شده داشته باشد، تنها برای اضافه مصرف خود، متناسب با پله ای که در آن قرار گرفته، هزینه بیشتری می پردازد.
به تعویق افتادن اجرای قانون شایعه است
مرادی اظهارات عده ای را مبنی بر اینکه اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها، تا زمان اتمام دور جدید ثبت اطلاعات اقتصادی خانوارها در آذر ماه به تعویق می افتد شایعه دانست و عنوان کرد: اجرای دور جدید جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها توسط مرکز آمار ایران، پس از پرداخت اولین دوره یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار صورت می گیرد. به گفته وی، مدت زمان مشخصی میان زمان واریز یارانه به حساب سرپرستان خانوار و اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، فاصله خواهد بود. به گفته مرادی، تاکنون 17 میلیون و 184 هزار سرپرست خانوار (86 درصد کسانی که فرم اطلاعات اقتصادی مرکز آمار را پر کرده بودند)، شماره حساب خود را در سامانه رفاهی ثبت کرده اند.

___________________________________________________________________________

تاريخ : چهارشنبه 28 مهر 1389

واکنش بورس به واریز یارانه ها

«بورس تهران قرمز شد». این مهم ترین رویدادی بود که معامله گران حرفه ای بازار سرمایه روز گذشته به یکدیگر خبر می دادند.

اتفاقی که برای سومین بار طی یک ماهه اخیر آن هم پس از 18 ماه متوالی رشد قیمت سهام و افزایش شاخص ها در بورس تهران رخ می دهد.
دیروز به دنبال غلبه ذائقه فروش و عرضه به خرید، حجم سنگینی از عرضه های جدید در بسیاری نمادهای فعال در بازار ایجاد شد که در این میان بزرگانی همچون مپنا و ... نیز چنین شرایطی را تجربه کردند. در پی حکمفرمایی چنین شرایطی در بازار، شاخص بورس پس از سپری کردن سه روز متوالی رشد چشمگیر، دیروز با افت 51 واحدی روبه رو شد تا رقم 18 هزار و 292 واحدی را تجربه کند که در این میان نمادهایی همچون مخابرات، مپنا، بانک ملت، بانک اقتصاد نوین و بانک سینا، بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشتند. با این وصف، بازار سرمایه ایران در روز گذشته ارزش معامله 404 میلیارد ریالی را شاهد بود.
اما افت شاخص در بازار و ایجاد فضای معاملاتی منفی توام با عرضه های جدید در حالی دیروز در بورس تهران حکمفرما شد که در بیرون از بازار خبرهای اطمینان بخشی از سیاست های حمایتی دولت از صنایع فعال در بورس منتشر شده است و روز دوشنبه هم به رغم اعلام رسمی آغاز واریز 81 هزار تومان یارانه نقدی، بورس واکنش مثبتی به این رویداد نشان داده بود.از سویی دیگر، در عرصه سیاسی و تاکید مقامات عالی رتبه بر مذاکره و تمایل اروپا به مذاکره دیپلماتیک با ایران نیز فضای آرامی را در این حوزه ایجاد کرده است. روز گذشته در بازارهای جهانی نیز قیمت هر اونس طلا درساعت 17 به وقت تهران به هزار و 340 دلار رسید و بهای مس هم با 27/1 درصد کاهش نسبت به روز قبل عدد8 هزار و 390 دلاری را ثبت کرد.
در همین شرایط، هر تن روی در بازارهای جهانی با قیمت دو هزار و 349 دلار معامله شد، در شرایطی که بهای بیلت فولاد با 3 درصد کاهش به 460 دلار رسید. از بازار ارز هم خبر رسیده که قیمت دلار در روز گذشته تثبیت شده و در رقم هزار و 50 تومان معامله شد و بهای آن در بازار آزاد نیز به تبعیت از ثبات در سیاست عرضه از سوی دولت در محدود هزار و 90 تومان معامله شد. در این شرایط معاملات در گروه های وابسته به بازارهای جهانی از افت قیمت ها متاثر شد تا جایی که در گروه فلزی فولاد مبارکه به دنبال افت قیمت فولاد و همچنین کاهش قیمتی که روز دوشنبه در قیمت عرضه ورق شاهد بود، با عرضه سنگین 3/2 میلیون سهمی مواجه شد و قیمت 250 تومانی را تجربه کرد.در این گروه شایعات مربوط به حضور فولاد مبارکه در بین رقبای خریدار بلوک سدید تایید نشد.
از سویی دیگر، قبل از آن که تحولات جهانی بر روی مس اثرگذار باشد، معاملات در این نماد متوقف شد. این شرکت روز گذشته از پوشش 802 ریالی سود در 6 ماهه خبر داد و متوقف شد تا احتمالا با 20 درصد تعدیل مثبت، EPS 145 تا 150 اعلام کند. در گروه خودرویی، سایپا با عرضه 7/23 میلیون سهمی مواجه و متوقف شد تا فردا هیات مدیره این خودروساز شاهد ورود خریدار 30 درصدی (سرسایپا، کارکنان سایپا و دیگر حقوقی های وابسته) در هیات مدیره باشد. قیمت این نماد دیروز تا سطح 211 تومان تنزل پیدا کرد. در این گروه، 2/10 میلیون سهم بهمن نیز با قیمت 206 تومان معامله شد. این شرکت با خبرهای اولیه ای مبنی بر تعدیل کمتر از 10 درصد سود تلفیقی ناشی از فروش بلوک 4/3 درصدی باقی مانده سایپا مواجه است.
در گروه خودرو، نماد ایران خودرو دیزل و ایران خودرو نیز منفی شدند، در حالی که به واسطه حمایت های سمند حجم معاملاتی به ترتیب در حجم 6/6 میلیون سهم و 3/2 میلیون سهم را شاهد بود. در گروه بیمه ای، بیمه دی در فرابورس در پی شایعاتی مبنی بر عدم پذیرش استعفای مدیرعامل مورد توجه قرار گرفت و به رغم عرضه 2/15 میلیون سهمی و تجربه کف قیمتی 212 تومان، متعادل بود. در گروه پیمانکاری و تجهیزات، صدرا که روز دوشنبه شاهد انتقال 12 میلیون سهم از کد بیمه ایران به سرمایه گذاری بیمه ایران در خارج از بازار بود، دیروز عرضه 12 میلیونی را تجربه کرد. در این گروه مپنا نیز پس از 3/3 میلیون معامله در قیمت 358 تومان صف فروش یک میلیون سهمی را تجربه کرد. مپنا در این روزها خریدهای حمایت گونه ای از سوی سرمایه گذاری کارکنان مپنا را شاهد است تا بتواند تعادل گذشته خود را بازیابد. در گروه واسطه گری، 4 میلیون سهم غدیر دیروز با قیمت 312 تومان معامله شد. در مجموع دیروز معامله گران با در پیش گرفتن سیاست عرضه حتی در نمادهای متعادل، سیاست احتیاط را در پیش گرفتند.

___________________________________________________________________________

تاريخ : چهارشنبه 28 مهر 1389

اصلاح همزمان هفت قیمت

سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی در تازه ترین اظهارنظر خود درباره چگونگی اجرای قانون یارانه ها گفت که قیمت 7 حامل انرژی به صورت همزمان اصلاح می شود، ضمن اینکه آزاد سازی قیمت ها به صورت تبعیضی خواهد بود؛ به گفته فرزین قیمت برخی حامل های انرژی کمتر و قیمت برخی هم بیشتر آزاد می شود. فرزین این سخنان را در شرایطی بر زبان آورده است که بهروز مرادی رییس سازمان هدفمندی یارانه ها هم خبر داد که الگوی مصرف جدیدی متفاوت با الگوی مصرف فعلی حامل های انرژی تعریف شده است که بر اساس آن قیمت انرژی به صورت پلکانی محاسبه می شود. وی گفت: شیب افزایش قیمت در هر پله بیشتر می شود و بهای انرژی در هر پله نسبت به پله قبلی بالاتر خواهد بود. در همین حال خبرگزاری مهر هم با انتشار گزارشی نوشت که بنزین، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع، گاز طبیعی و برق 7 حامل انرژی هستند که قیمت آنها از نیمه دوم آبان ماه به صورت همزمان تغییر پیدا خواهد کرد.

سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت خبر داد
آزادی همزمان قیمت 7 حامل انرژی
دنیای اقتصاد - محمدرضا فرزین سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت در گفت وگو با خبرگزاری فارس به تشریح جزئیاتی از نحوه اجرای قانون یارانه ها پرداخت و در عین حال درباره موضوعاتی از جمله اصلاح همزمان قیمت حامل های انرژِی، ارتباط تب خرید دلار در هفته های اخیر با هدفمندی یارانه ها، سیاست های ارزی دولت در زمان هدفمندی، فرصت شناسی بانک مرکزی برای فروش دلار و نیز نحوه محاسبه تبعیضی-ترجیحی قیمت برق و گاز در زمان اجرای طرح هدفمندی و الگوی جالبی که برای محاسبه قیمت این دو حامل طراحی شده است توضیحاتی ارائه کرد.
مهمترین نکته ای که فرزین در این مصاحبه بر زبان جاری کرد آزادسازی همزمان قیمت 7 حامل انرژی بود که به گفته فرزین حامل های انرژی با درجات متفاوتی آزادسازی قیمتی می شوند.
وی درباره اصلاح قیمت حامل های انرژی مثل بنزین، برق، گازوئیل و گاز در یک مرحله تصریح کرد: قبلا گفتیم، هدفمندی حامل های انرژی به طور همزمان صورت می گیرد، ولی قانون طی 5 سال اجرا می شود. هدفمندی یارانه حامل های انرژی در مرحله اول به طور همزمان شروع می شود.
وی افزود: همه اقلام حامل های انرژی با هم هدفمند می شود، ولی آن هدفی که در قانون تعریف شده طی 5 سال محقق می شود یعنی گام به گام جلو می رویم. یعنی مثلا در هر کدام 20 تا 30 درصد گام برداشته می شود بقیه در مراحل بعدی اجرا می شود. وی درباره اینکه ممکن است اصلاح قیمت یک حامل بیشتر و دیگری کمتر باشد، گفت: بله. قطعا این گونه است یعنی هر حامل انرژی با درصدهای متفاوت هدفمند می شود.
در همین زمینه خبرگزاری مهر هم با انتشار گزارشی نوشت: براساس جدیدترین تصمیمات، قیمت 7 حامل انرژی در نیمه دوم آبان ماه همزمان افزایش می یابد.
بر اساس این گزارش بنزین، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع، گاز طبیعی و برق؛ 7 حامل انرژی هستند که قیمت های آنها به صورت همزمان تغییر خواهند یافت.
براساس برنامه ریزی های انجام شده، قرار است در نیمه دوم آبان ماه امسال سوت اصلاح قیمت ها به صدا در آید تا اقتصاد ایران دوره جدیدی از فعالیت خود را آغاز کند؛ دوره ای که از آن به عنوان انجام اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور یاد می شود.
آقای نهاوندیان از روز اول زمان اجرا را اعلام می کرد؟
معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی در این مصاحبه به مباحث دیگری هم پرداخت از جمله وی در پاسخ به انتقاد برخی مسوولان و فعالان اقتصادی مبنی بر اعلام زمان اجرای طرح از سوی دولت و نیز اظهارات نهاوندیان درباره شکست طرح در صورت اجرای غافلگیرانه تصریح کرد: سوال کنید اگر آقای نهاوندیان مسوول کشور بود، از روز اول زمان اجرا را اعلام می کرد؟ حتی اگر عده ای از خارج کشور بخواهند توطئه کرده و با اجرای طرح مقابله کنند؟ کسی که دارد تصمیم می گیرد باید مسایل کل کشور را در نظر بگیرد و سپس تاریخ و روز شروع را اعلام کند. وی افزود : فرض کنید 6 ماه پیش قیمت ها را اعلام کرده بودیم چه اتفاقی می افتاد؟ در این 6 ماهه تمام قیمت های جدید شکل گرفته بود و طرح هم قابل اجرا نبود. همه براساس آن قیمت ها محصولات را قیمت گذاری می کردند و انتظارات شکل می گرفت.
اجرای طرح با فاصله اندک
فرزین خاطرنشان کرد: این که گفته می شود غافلگیرانه است، این طور نیست شروع طرح مشخص است. الان می گوییم پول ها را به حساب می ریزیم، قطعا وقتی پول ها به حساب واریز شد با یک فاصله اندکی طرح شروع خواهد شد. با یک فاصله ای طرح را شروع می کنیم وقتی دولت خاطر جمع شد که پول در حساب تمام خانوارها هست و آنها می توانند پول را استفاده کنند، طرح شروع خواهد شد. محدوده زمانی مشخص است، اگر یک واحد تولیدی هم می خواسته آماده شود، این اقدامات به او علامت می دهند، اما این که دقیقا گفته شود، کدام ساعت و کدام روز اجرا می شود، یک ملاحظاتی است که باید رعایت شود.
فرصت شناسی بانک مرکزی برای فروش دلار
سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی درباره تعویق اجرای طرح به خاطر تشدید تحریم ها و نیز صف در مقابل صرافی ها برای خرید دلار گفت : چنین بحثی در هیچ یک از جلسات کارگروه مطرح نبوده است. اولا در مورد ارزی که می گویید در فردوسی عرضه می شود، اتفاقی که افتاده این است که نوسانی در نرخ ارز شروع شد. بانک مرکزی در یکی دو هفته اخیر خوب مدیریت کرده است و حتی معتقدم که این یک فرصت مناسبی است تا بانک مرکزی بتواند دلارهایش را بفروشد. وی افزود: ذخایر ارزی بانک مرکزی ذخایر بسیار مطمئنی است و هر سال هم به دلیل درآمدهای مناسب نفتی که داشتیم، ذخایر ارزی بانک مرکزی رو به افزایش بوده است، الان فرصت مناسبی است که بانک مرکزی ارز هایش را بفروشد، بنابراین هیچ جای نگرانی وجود ندارد.
وی در خصوص فروش دلار از سوی بانک مرکزی به خاطر قطع حواله جات ارزی دلار گفت : از روز پنج شنبه (22 مهر)بانک مرکزی حواله های ارزی را شروع کرده است، بانک مرکزی می گوید دلار را یک رقم بالاتر به صورت حواله واگذار می کند.
فروش ارز به خاطر هدفمندی یارانه ها
فرزین درباره فروش ارز به خاطر هدفمندی یارانه ها تصریح کرد: تحلیل من این نیست که فروش ارز به خاطر هدفمندی یارانه ها باشد، تحلیل من این است که در جلسات رسمی هم گفته ام باید بپذیریم در آستانه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها چون انتظارات مردم تعدیل می شود، نوساناتی در بازارهای مختلف به وجود می آید. چه در بازار سهام چه بازار ارز و چه بازار کالا، زیرا انتظارات مردم تعدیل می شود.
چه اشکالی دارد که مثلا شاخص بورس 500 واحد کم شود و دوباره شاخص بالا برود؟ این یعنی نوسان دارد، چون انتظارات سهامداران تعدیل می شود، پس نوسان وجود دارد. وی اضافه کرد: چه زمان و در کجا نگرانی وجود دارد؟ وقتی که نتوان بازار را کنترل کرد. اگر نتوان بازار ارز را مدیریت کرد نگران کننده خواهد بود ولی اگر عده ای متقاضی ارز می شوند ارز بخرند، بانک مرکزی هم ارز دارد و می فروشد.
بانک مرکزی قیمت ارز را پله پله پایین آورد
به گفته سخنگوی طرح تحول اقتصادی ، بالاخره بازار ارز متلاطم می شود، بورس متلاطم می شود. این با مدیریت بانک مرکزی و سازمان بورس قابل کنترل است. وی اضافه کرد : این نوسان افسار گسیخته نیست که بانک مرکزی نتواند کنترل کند، بانک مرکزی به راحتی می تواند مدیریت کند، بانک مرکزی عرضه دلار را از 1090 تومان شروع کرد، الان به 1050 تومان رسیده است. قیمت ارز را پله پله پایین آورد. اسپرید(تفاوت نرخ رسمی و غیررسمی ارز) به وجود آمد که آن انتظاری است و هنوز عده ای فکر می کنند ممکن است بانک مرکزی نتواند ادامه عرضه دلار داشته باشد، چون این انتظار را دارند یک بازار آزاد به وجود آمده است، ولی اگر عرضه دلار 2 هفته طول بکشد و بانک مرکزی دلارها را مطمئن بفروشد، اگر حجاج هم می خواهند سفر بروند به همه ارز بدهد، این انتظارات از بین می رود، بنابراین نباید فکر کنیم اگر نوسانی در بازار ارز پدید آمد، مشکل به وجود می آورد، زمانی این شرایط تهدید می شود که به خوبی نتوان مدیریت کرد وگرنه دلیلی ندارد که بازارهای ما دچار ریزش شدید شود.
دولت به دنبال تثبیت نرخ ارز است
فرزین در خصوص اصلاحات ارزی با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تصریح کرد: سیاستی که دولت در بحث هدفمندکردن یارانه ها و طرح تحول اقتصادی برای ارز دارد نظام شناور مدیریت شده است. وی گفت: دولت به دنبال تثبیت نرخ ارز است، چون یک بستری برای سرمایه گذاری عاملان اقتصادی در کشور به وجود می آورد و قصد ندارد که نرخ ارز نوسان شدید داشته باشد، تثبیت نرخ ارز سیاست موجود است و تغییر نمی کند و چون دولت ذخایر مطمئن ارز هم دارد، این سیاست را ادامه می دهد. معاون وزیر اقتصاد گفت: هرچه خریداران ارز زیاد باشند می توانند از بانک مرکزی ارز بخرند. بانک مرکزی هم دلار دارد، تبدیل به ریال می کند.
فروش ارز برای جمع آوری نقدینگی از بازار
فرزین همچنین درباره فروش ارز، برای جمع آوری نقدینگی از بازار در آستانه هدفمندی یارانه ها، گفت: قطعا هرچه ارز بیشتری فروش برود، نقدینگی بیشتری جمع آوری می شود، این طبیعی است. حتی بانک مرکزی شروع به فروش اوراق مشارکت کرده است. جمع کردن نقدینگی می تواند شرایط مناسب تری را در آستانه شروع طرح ایجاد کند، در این مورد نمی توان رد کرد، ولی نمی خواهم تحلیل کنم که بانک مرکزی به عمد این شرایط را به وجود آورده است، ولی بالاخره وقتی متقاضی برای ارز وجود دارد و دولت هم ارز دارد، چرا نفروشد؟
اطمینان از هزینه برق و گاز در چارچوب الگوی مصرف
فرزین در ادامه این گفت وگو درباره استفاده از الگوهای تبعیضی - ترجیحی در مورد قیمت برق تصریح کرد: در برق یک قیمت تبعیضی وجود دارد، یعنی منطقه گرم و سرد و اختلاف نرخ برای مصارف متفاوت. جدول جدیدی برای برق طراحی شده است، الان در منطقه گرم قیمت هر کیلووات ساعت برق 5 تومان است. در منطقه معتدل و تهران و مناطق عادی قیمت برق برای خانوار هر کیلو وات ساعت 5/16 تومان است، ولی یک طبقه بندی در وزارت نیرو وجود دارد، مثلا می گوید اگر از صفر تا 100 کیلووات ساعت در تهران برق مصرف شود، هر کیلووات ساعتی 10 تومان است، اگر از 100 تا 200 به عنوان مثال مصرف شود، بهای آن به نرخ 15 تومان و از 200 تا 300 می شود 20 تومان، در این روش قیمت پلکانی افزایش می یابد.
دولت چشم بسته قیمت ها را افزایش نداده
فرزین در توضیح بیشتر این مطلب اضافه کرد: مصرف بهینه در تهران تا 300 کیلووات ساعت در ماه است. در منطقه گرم در اوج گرما تا 2000 کیلووات ساعت مصرف بهینه است، لذا جداول برق به گونه ای طراحی شده که در تهران تا 300 کیلو وات ساعت و در منطقه گرم تا 2000 کیلو وات ساعت مصرف برق با افزایش شدید هزینه روبه رو نشود.
برای گاز هم در حال بررسی است و به این روش عمل خواهد شد، دولت چشم بسته قیمت ها را افزایش نداده است، بالاترین حساسیت این است که مردم بتوانند از مصرف بهینه استفاده کنند، بالاخره باید بتوانیم مصرف برق را در کشور کاهش دهیم یعنی باید بهینه سازی مصرف برق صورت گیرد جلوی رشد مصرف برق را بگیریم جلوی رشد مصرف گاز را بگیریم.

احتمال اختصاص سهمیه بنزین آبان خودروها
وضعیت سهمیه، نحوه عرضه و قیمت بنزین آبان ماه به عنوان استراتژیک ترین کالای مصرفی کشور امروز به طور رسمی اعلام می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور امروز 28 مهر ماه وضعیت میزان سهمیه، نحوه عرضه و قیمت فروش بنزین را تعیین تکلیف می کند.
شمس الدین حسینی سخنگوی اقتصادی دولت مهر ماه امسال درباره سرنوشت قیمت و عرضه بنزین در ادامه سال جاری، گفته بود: «حتما شاید» قیمت بنزین لیتری 400 تومان شود. در همین حال، شهریور ماه امسال با توجه به تعویق زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مقرر شد که سهمیه بنزین خودروهای شخصی به صورت ماهانه به کارت هوشمند سوخت آنها واریز شود. بر این اساس از یکم مهر ماه 60 لیتر بنزین با قیمت یارانه ای 100 تومان به کارت های هوشمند خودروهای شخصی واریز شد.
در همین حال، پیشتر محمدرضا رویانیان با بیان اینکه به دلیل اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در نیمه دوم سال جاری، گفته بود: تصمیم بر این شد تا سهمیه بندی به صورت ماهانه ادامه یابد، گفته بود: از این رو در مهر ماه سال جاری سهمیه ها تغییری نخواهد داشت. به گفته رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، زمان دقیق اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها که بر آن اساس تغییری بر وضعیت سبد سوختی کشور ایجاد خواهد شد، برعهده رییس جمهور بوده و خود وی زمان اجرای آن را اعلام خواهد کرد.
به گزارش مهر، در حال حاضر بیش از 17 میلیون کارت هوشمند سوخت شامل 10 میلیون و 194 هزار کارت خودرو و 6 میلیون و 725 هزار و 254 کارت هوشمند موتورسیکلت در سطح کشور فعال است.
هم اکنون قیمت هر لیتر بنزین یارانه ای 100 تومان، بنزین سوپر یارانه ای 150 تومان، بنزین نیمه یارانه ای 400 تومان و بنزین نیمه یارانه ای سوپر 550 تومان است.

وضعیت فعلی تولید، مصرف و قیمت 7 حامل انرژی
بنزین: در حال حاضر ظرفیت روزانه تولید بنزین در داخل با محاسبه طرح ضربتی اجرا شده، 66 میلیون لیتر و میزان مصرف روزانه این فرآورده سوختی نیز به طور متوسط 65 میلیون لیتر است.
هم اکنون قیمت هر لیتر بنزین یارانه ای 100 تومان، بنزین معمولی آزاد 400 تومان و بنزین سوپر 550 تومان است.
گازوئیل: هم اکنون ظرفیت تولید روزانه گازوئیل کشور در حالی به 85 میلیون لیتر رسیده که مصرف روزانه این فرآورده سوختی نیز تقریبا به میزان تولید گزارش شده است. قیمت هر لیتر گازوئیل هم اکنون 165 ریال است.
برق: بنابر اعلام دولت، قیمت برق در راستای اجرای هدفمندی یارانه ها قرار است تعیین تکلیف نهایی شود. گزارش ها حاکی از آن است که قیمت های برق برای بخش های مختلف تبعیضی - ترجیحی خواهد بود. به عبارت دیگر، قیمت گذاری برق به نحوی خواهد بود که همچنان از مناطق گرم و بخش های کشاورزی و صنعت حمایت شود.
در حال حاضر تولید برق در اوج 41 هزار مگاوات و مصرف برق در اوج 41 هزار و 600 مگاوات گزارش شده است، البته بخشی از نیاز مصرف، در زمان اوج از واردات تامین می شود، ضمن اینکه ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور 56 هزار مگاوات است. هم اکنون قیمت برق خانگی، صنعتی و کشاورزی به ترتیب 165 ، 206 و 21 ریال به ازای
هر کیلو وات ساعت است، این در حالی است که قیمت جهانی برق به طور متوسط 12 سنت در هر کیلو وات ساعت اعلام شده است. همچنین قیمت تمام شده برق (با احتساب سوخت یارانه ای) 832 ریال است.
گاز طبیعی: هم اکنون میزان تولید گاز طبیعی در کشور 600 میلیون متر مکعب در روز گزارش شده است. گاز مشترکان خانگی به ازای هر متر مکعب 100 ریال است که هم اکنون برای دهک های مختلف درآمدی و مصرف، این رقم پلکانی افزایش می یابد. در حال حاضر قیمت هر متر مکعب گاز واحدهای کشاورزی 158 ریال، خدمات 250 ریال، مراکز آموزشی و مدارس 90 ریال، نانوایی ها 48 ریال، اماکن دولتی 90 ریال، هتل ها و مسافرخانه ها 158 ریال، پالایشگاه ها 158 ریال، پتروشیمی ها 158 ریال، نیروگاه ها 49 ریال و مساجد و حسینیه ها 90 ریال است.
گاز مایع: در حاصل حاضر میزان تولید و مصرف گاز مایع در کشور برابر شده به طوری که هم اکنون میزان تولید این فرآورده سوختی 6500 تن در روز اعلام شده است. در همین حال، قیمت تولید هر متر مکعب گاز مایع 5000 ریال تمام می شود، ولی به مصرف کننده 50 ریال فروخته می شود.
نفت کوره و سفید: میزان تولید روزانه نفت کوره 76 میلیون لیتر گزارش شده است که از این میزان، به طور متوسط روزانه 50 میلیون لیتر به نیروگاه ها تحویل داده و مابقی با قیمت فوب خلیج فارس صادر می شود.
همچنین میزان تولید نفت سفید کشور در روز بیش از 21 میلیون لیتر گزارش شده است. قیمت نفت سفید در داخل کشور 165 ریال است، این در حالی است که قیمت این فرآورده سوختی در بازارهای جهانی از قیمت بنزین بالاتر است.

___________________________________________________________________________

تاريخ : چهارشنبه 28 مهر 1389

واکنش بازار به گام نخست هدفمندی یارانه ها / فهرست جدید قیمتها در بازار

این روزها گشتی در بازار کالاهای اساسی حال و هوای دیگری دارد و تغییرات قیمتی به خوبی در بازار خودنمایی می کند؛ گویی اینکه ماراتن قیمتها در بازار آغاز شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، بازار کالاهای ضروری مورد نیاز مردم در آستانه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، همواره مورد توجه مسئولان و برنامه ریزان بوده است؛ بازاری که برخی نگرانی آن را دارند که اگر به خوبی مدیریت نشود، شوک قیمتی را به همراه بیاود و تنظیم بازار را دچار مشکل کند.

گشتی در بازار، به خوبی حال و هوای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را نمایان می کند. مردم حتی در صف میادین میوه و تره بار نیز صحبت از اجرای قانون و واریز یارانه های نقدی دارند و به هم توصیه می کنند تا جایی که ممکن است اقلام ضروری را خریداری و نگهداری کنند؛ چراکه ممکن است در ماههای ابتدایی اجرای قانون به دلیل مسائل روانی، شوک به بازار وارد آید و تا دولت بخواهد افسار بازار را مجدد به دست گیرد، حداقل چند هفته ای زمان لازم است.

یکی از فروشندگان میدان میوه و تره بار معتقد است که برخی کالاهای ضروری، در روزهای گذشته با اقبال مردم برای خرید مواجه شده است و همین امر سبب شده است تا تقاضا افزایش یابد، برای همین هم قیمت بالا رفته است.

دیگر فروشنده میدان میوه و تره بار نیز معتقد است که اجرای قانون، باید در فضای روانی آرامی صورت گیرد، چراکه مردم همه می خواهند تا انباری کوچک در منازل خود درست کنند که همین امر، موجب اسراف را نیز فراهم می آورد.

یکی از خریدارانی که در صف خرید مرغ به قیمت دولتی قرار دارد، می گوید: هر روز قیمت کالا نوسان دارد و نمی توان برنامه ریزی کرد. یک شبه همه قیمتها تغییر می کند، یا بالا می رود و یا پایین می آید، بنابراین مردم حق دارند که کالا را بیش از حد نیاز خود بخرند.

یکی دیگر از این خریداران نیز معتقد است که اجرا شدن یا نشدن این قانون فرقی به حال مردم ندارد، مردم قبل از اجرای قانون هم آنقدر پول ندارند که بخواهند کالا بخرند و ذخیره کنند. بنابراین اگر گران هم شود، باز هم مردم مجبورند بخرند، فقط ممکن است برخی از کالاها را از برنامه غذایی خود حذف کنند.

قیمتها در بازار نیز گویا متوجه اجرای قانون شده اند و خود را هر از چند روزی از پله های صعود، بالا می کشند. برنج، روغن و میوه هم اکنون قیمت بالایی دارد و غرفه داران میادین میوه و تره بار که برنج و روغن نیز از این وضعیت ناراضی هستند، چراکه معتقدند مردم کمتر خرید می کنند.

به هرحال، قیمت برخی کالاها در بازار افزایش یافته است و البته درصدی از این افزایش نیز به دلیل بالا رفتن قیمتهای جهانی است.

هم اکنون هر کیلوگرم برنج طارم 2500 تومان، هاشمی 2500 تومان، خزر 1650 تومان، دم سیاه 2250 تومان و برنج وارداتی بین 1750 تومان تا 1950 تومان در میادین میوه و تره بار عرضه می شود. قیمت رب 1700 تومان و تخم مرغ شانه ای 3275 تومان است.

قیمت هر کیلوگرم گوشت چرخ کرده مخلوط 8 هزار تومان، قلوه گاه 7300 تومان، مخلوط گوساله 9950 تومان، ران گوساله 11550 تومان، سردست 13650 تومان و ران گوسفند 16550 تومان است.

قیمت یک کیلوگرم گوجه 540 تومان، لیمو 1200 تومان، خیار 870 تومان، سیب زرد 750 تومان، انار 1150 تومان، سیب 900 تومان، انگور 880 تومان، سیب وارداتی 1900 تومان، نارنگی 750 تومان و کیوی 800 تومان است. شیر یارانه ای نیز همچنان به قیمت 350 تومان عرضه می شود.

به هرحال، اولین مرحله پرداخت نقدی یارانه ها روز سه شنبه در سه استان کشور آغاز و با این اقدام، گام اول در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها برداشته شد. قانونی که حداقل شش دولت بر روی کار آمده بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، هر یک به نوعی اجرای آن را در دستور کار قرار دادند و منصرف شدند. البته اگرچه برخی صاحب نظران اقتصادی نیز معتقد بودند که اجرای این قانون در دولت دهم نیز بنا به دلایلی اجرا نخواهد شد، اما به نظر می رسد واریز مبالغی به حساب مردم، این شبهات را از بین برد و نشان داد که دولت قصد دارد قانون را اجرا کند.

اما در این میان، بیشترین نگرانی ها از وضعیت بازار کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم است تا جایی که برخی بازار بعد از اجرای این قانون را متاثر از انفجار قیمتی پیش بینی می کنند، در حالی که مهدی غضنفری وزیر بازرگانی نیز معتقد است که اگر بهره وری در واحدهای تولیدکنندگان کالا افزایش نیابد، حتما این انفجار قیمتی محقق خواهد شد.

البته وزارت بازرگانی عنوان می کند که ذخیره سازی 13 قلم کالای اساسی را صورت داده و موافقت نامه هایی نیز با تولیدکنندگان به امضا رسانده است که نگرانی از بابت وفور کالا وجود نداشته باشد؛ اما این وزارتخانه نیز نگران از جو روانی است که بعد از اجرای قانون، بازار را فرا می گیرد و ممکن است تنظیم بازار را بر هم زند.

در این میان بسیاری از کارشناسان نیز معتقدند که نباید جلوی واردات کالاهای ضروری مورد نیاز مردم را هم گرفت، بلکه باید اجازه داد تجارت جریان طبیعی خود را داشته باشد و ممنوعیتی بر سر راه آن نباشد، اگرچه آنها نیز با اعمال محدودیت بر سر راه ورود کالاهای غیرضرور و لوکس مخالف هستند.

به هرحال، هرگونه دخالت در بازار خود می تواند منجر به شوک قیمتی شود، بنابراین باید اجازه داد بازار روند طبیعی خود را داشته باشد و کالاهای مورد نیاز مردم وارد شود.


___________________________________________________________________________

تاريخ : سه شنبه 27 مهر 1389

یارانه نقدی رونمایی شد، رقم ماهانه همچنان مبهم است / 81 هزار تومان برای هر نفر

سرانجام پس از مدت ها گمانه زنی از رقم یارانه نقدی، دیروز اعلام شد که از امروز 81 هزار تومان به حساب هر ایرانی به تدریج واریز خواهد شد، اما سوالی که مقامات دولتی همچنان آن را بی پاسخ گذاشتند، این بود که آیا این مبلغ برای دو ماه است، بیشتر یا کمتر؟. مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها از سوی دولت به عنوان منبع انحصاری اطلاع رسانی درخصوص یارانه ها معرفی شده و در همین راستا ظاهرا از سخنگوی طرح تحول و سخنگوی اقتصادی دولت که تاکنون وظیفه اطلاع رسانی در این زمینه را به عهده داشتند سلب اختیار شده است. به همین دلیل، دیروز شمس الدین حسینی با خودداری از پاسخ به سوالات خبرنگاران درخصوص میزان یارانه نقدی آنها را به مدیرعامل سازمان هدفمندی ارجاع داد، اما او نیز به همین مقدار بسنده کرد که هنوز مشخص نیست مبلغ 81 هزار تومان برای چه مدتی است. اما نکته جدیدی که وی گفت آن بود که یارانه نقدی تا زمان آزادسازی قابل برداشت نیست، نکته ای که تاکنون اظهارات متنوعی از سوی مقامات اقتصادی دولت در این باره بیان شده است.

مدیر عامل سازمان هدفمندی یارانه ها از واریز وجوه به حساب خانوارهای 3 استان خبر داد
81 هزار تومان برای هر نفر
خبرگزاری فارس: وزارت اقتصاد به مدیران عامل تمامی بانک ها آماده باش یارانه ای داده است
دنیای اقتصاد- سرانجام دولتمردان رقم «اولین قسط کمک دولت و یارانه نقدی» را که قرار است امروز به حساب سرپرستان خانوار واریز شود، اعلام کردند.
این یارانه که به ازای هر نفر 81 هزار تومان اعلام شده، البته به صورت «علی الحساب» به حساب مردم واریز می شود و حتی مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها هم نمی داند که این رقم، برای چند ماه محاسبه شده است. اما با توجه به گفته های قبلی دولتمردان این رقم باید برای دو ماه محاسبه شده باشد و بنا بر این رقم یارانه نقدی برای هر ماه 40 هزار و 500 تومان خواهد بود. هرچند محاسبه این رقم برای شش ماه پایانی سال برای 60 میلیون و 500 هزار متقاضی دریافت یارانه، مجموع یارانه نقدی را به بیش از 14 هزار و 700 میلیارد تومان بالغ می کند.
واریز یارانه همان گونه که پیش تر نیز اعلام شده بود، به صورت استان به استان انجام می شود و در نخستین مرحله، امروز حساب های مردم سه استان خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی شارژ خواهد شد. البته گفته شده که خانوارهای ساکن بقیه استان های کشور هم تا هفته اول آبان ماه، حساب های خود را شارژشده خواهند دید؛ اما دولتمردان تاکید کرده اند که مبالغ یارانه نقدی تا زمان آزادسازی قیمت ها قابل برداشت نیست.
آقای مدیرعامل: 81 هزار تومان برای یک تا 4 ماه
بهروز مرادی، مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها که اولین منتشرکننده خبر مبلغ یارانه نقدی بود، در این باره گفت: مبلغ 81 هزار تومان به صورت سرانه هر فرد به حساب خانوارها واریز می شود، ولی هنوز مشخص نیست که این مبلغ برای چه مدتی است؛ اما آنچه در مرحله اول به حساب خانوارها واریز می شود، همین 81 هزار تومان است.
وی تصریح کرد: این 81 هزار تومان دارای تبصره است؛ چرا که هنوز مدت این 81 هزار تومان مشخص نیست؛ ممکن است یک ماه، دو ماه، سه ماه یا چهار ماه باشد، اما اینکه ما نمی گوییم این مبلغ برای چه مدت زمان است دارای منطق اقتصادی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شبکه خبر، مرادی افزود: از روز سه شنبه یارانه نقدی به حساب خانوارهای سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی که سرپرستان خانوار شماره حساب بانکی اعلام کرده اند واریز خواهد شد و برای بقیه استان های کشور نیز تا هفته اول آبان واریز می شود. مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها اظهار داشت: واریز تمام مبالغ در سراسر کشور در این مرحله به طور یکسان است و این مبالغ تا زمان اجرای قانون و آزادسازی قیمت ها قابل برداشت نیست؛ ولی پس از آزادسازی قیمت ها خانوارها می توانند مبالغ واریزی را از حساب خود برداشت کنند. البته پیش از این صادق محصولی وزیر رفاه گفته بود که یارانه نقدی از زمان واریز قابل برداشت خواهد بود.
مرادی همچنین در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: حساب های بیش از 98 درصد خانوارهایی که متقاضی دریافت یارانه بودند، توسط سیستم بانکی تایید شده است و هیچ مشکلی برای واریز یارانه ها به حساب این خانوارها وجود ندارد. آن دسته از خانوارهایی که موفق نشده اند شماره حساب جدید اعلام کنند و در زمان ورود اطلاعات حساب خود به سیستم با مشکل روبه رو شدند نیز می توانند در این هفته به سایت www.refahi.ir مراجعه و حساب بانکی خود را ثبت کنند. وی همچنین گفت: 14 درصد از کسانی که فرم اطلاعات خانوار خود را پر کرده اند، متقاضی دریافت یارانه نبودند و کد انصرافی خود را برای دریافت نکردن یارانه اعلام کرده اند.

آقای وزیر: به وعده خود وفا کردیم
درباره جزئیات پرداخت یارانه 81 هزار تومانی و اینکه این رقم برای چند ماه تخصیص می یابد، وزیر اقتصاد هم حرفی برای گفتن ندارد. شمس الدین حسینی که روز گذشته در حاشیه همایش بررسی سیاست های کلی اصل 44 در برابر سوال خبرنگار دنیای اقتصاد قرار گرفته بود، پرداخت یارانه نقدی با رقم 81 هزار تومان را تایید کرد؛ اما در پاسخ به اینکه این مبلغ برای دو ماه و یا یک ماه در نظر گرفته شده، گفت که دراین باره اظهارنظری نخواهد کرد. حسینی تشریح جزئیات میزان یارانه نقدی را بر عهده سخنگوی کارگروه طرح تحولات اقتصادی دانست و در پاسخ به اصرار خبرنگاران برای ارائه جزئیات بیشتر از موضوع یارانه نقدی گفت: براساس تقسیم کار صورت گرفته، این موضوع بر عهده سخنگوی کارگروه تحول (محمدرضا فرزین) است.
وی در عین حال گفت: فقط می توانم بگویم که دولت به عهد خود وفا کرد و برخلاف آنچه عده ای قلم می زدند و تاخیر در اجرای این قانون را برای سرباز زدن دولت از اجرای آن معرفی می کردند، می بینید که دولت آنچه را که قول داده بود، اجرا کرد.

گزینه «یارانه نقدی» در خودپردازها
آنگونه که محمدرضا فرزین، سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت گفته است، یارانه نقدی واریزی تا زمان آغاز اصلاح قیمت ها قابل برداشت نخواهد بود، ولی مردم می توانند از بانک ها موجودی این مبلغ را بگیرند. در همین حال، خبرگزاری فارس در گزارشی نوشت: مسوولان وزارت اقتصاد روز پنج شنبه هفته گذشته به مدیران عامل تمامی بانک ها اعلام کردند که به منظور اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها به بهترین شکل ممکن، تا سه ماه آینده در وضعیت آماده باش قرار داشته باشند و خودپردازها را به منظور اجرای این قانون به طور کامل تجهیز نمایند. بر اساس این گزارش، مسوولان وزارت امور اقتصادی و دارایی طی برگزاری جلسه مشترکی با مدیران بانک ها با عنوان «جلسه هماهنگی و هم افزایی مدیران بانک های دولتی و خصوصی در ارتباط با گردهمایی سراسری نظام بانکی» به ارائه برنامه هایی برای آمادگی شبکه بانکی در زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها پرداختند. در جلسه مذکور مسوولان وزارت اقتصاد با اعلام آماده باش به بانک ها برای واریز شبانه یارانه های نقدی از مدیران شبکه بانکی خواستند تا آمادگی های لازم را برای واریز یارانه های نقدی داشته باشند.
در این جلسه مقرر شد تا همزمان با واریز یارانه های نقدی به حساب های سرپرستان خانوار، دستگاه های خودپرداز بانک ها مجهز به گزینه «یارانه نقدی» شوند؛ به این نحو که در دستگاه های خودپرداز گزینه ای اضافه شود که با زدن آن کلید، مشتریان مبلغ واریزی یارانه ها را مشاهده کنند. همچنین بانک ها باید تمامی برنامه های لازم را برای کنترل حساب ها و ممنوعیت برداشت یارانه های نقدی تا زمان اعلام رسمی توسط دولت، اجرا کنند. در این جلسه خطاب به مدیران بانک ها تاکید شد که آمادگی داشته باشند تا به محض اعلام رسمی مبالغ یارانه ها را به حساب سرپرستان خانوار واریز کنند. مسوولان وزارت اقتصاد خطاب به مدیران بانک ها با اشاره به اینکه براساس اعلام دولت «مردم حق برداشت یارانه ها را تا زمان اعلام رسمی ندارند» تاکید کردند: واحدهای فناوری اطلاعات بانک ها این تدابیر را اندیشیده اند که مشکلی در این باره پیش نیاید.

___________________________________________________________________________

تاريخ : دوشنبه 26 مهر 1389

مبلغ ماهیانه یارانه نقدی 40500 تومان/ اقشار آسیب پذیر 44 هزار تومان

[مبلغ ماهیانه یارانه نقدی 40500 تومان/ اقشار آسیب پذیر 44 هزار تومان] سرانجام پس از کشمکش ها و گمانه زنی های متعدد مبلغ ماهیانه یارانه نقدی هر ایرانی 40500 تومان و اقشار آسیب پذیر 44 هزار تومان تعیین شد.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری در سفر استانی خود به استان اردبیل از واریز یارانه نقدی به حساب خانوار از سه شنبه هفته جاری مصادف با ولادت امام رضا (ع) خبر داده است.

براساس اعلام مسئولان دولتی، یارانه نقدی به صورت منطقه به منطقه واریز خواهد شد که در روز اول، واریز یارانه نقدی به حساب سرپرست خانوار در استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی و جنوبی انجام می شود.

قرار است یارانه نقدی واریزی دو ماهه باشد که گفته می شود به حساب هر ایرانی 81 هزار تومان و اقشار آسیب پذیر 88 هزار تومان واریز شود.

به عبارت دیگر، در واقع مبلغ ماهانه یارانه نقدی هر ایرانی 40500 تومان و اقشار آسیب پذیر 44 هزار تومان خواهد بود.

محمدرضا فرزین سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت گفته است که در فاز اول 60 میلیون و 500 هزار نفر یارانه نقدی دریافت خواهند کرد. البته یارانه نقدی واریزی تا زمان آغاز اصلاح قیمتها قابل برداشت نخواهد بود ولی مردم می توانند از بانکها موجودی این مبلغ را بگیرند.

براساس قانون هدفمندکردن یارانه ها، 50 درصد از درآمد حاصل از اصلاح قیمت حاملهای انرژی به مردم ( به صورت یارانه نقدی و غیر نقدی)، 30 درصد به تولیدکنندگان و 20 درصد به دولت به منظور جبران آثار آن بر اعتبارات هزینه ای و تملک داراییهای سرمایه ای اختصاص می یابد.


___________________________________________________________________________

تاريخ : دوشنبه 26 مهر 1389

رییس مرکز آمار ایران اعلام کرد / متوسط هزینه ماهانه خانوار 826 هزار تومان

اتمام ماموریت مرکز ملی آمار ایران در جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها، اعلام متوسط هزینه و درآمد سالانه و ماهانه هر خانوار شهری و روستایی در سال 88، آغاز مرحله دوم جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوار از آذرماه؛ جمعیت کشور 7/74 میلیون نفر و اختلافات آماری با بانک مرکزی؛ مهم ترین محور اظهارات روز گذشته رییس مرکز آمار ایران بود که در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی اعلام شد. به گفته عادل آذر، نتایج یک طرح آمارگیری از 18 هزار و 665 خانوار نمونه در نقاط شهری و 18 هزار و 203 خانوار نمونه در نقاط روستایی کشور در سال 1388 نشان می دهد متوسط کل هزینه خالص سالانه یک خانوار شهری 99 هزار و 191 هزار ریال (ماهانه 8 میلیون و 266 هزار ریال) بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل 3/5 درصد افزایش نشان می دهد. از کل هزینه سالانه خانوار شهری 22 هزار و 509 هزار ریال با سهم 7/22 درصد مربوط به هزینه های خوراکی و دخانی و 76 هزار و 682 هزار ریال با سهم 3/77 درصد مربوط به هزینه های غیرخوراکی بوده است. آذر افزود: در بین هزینه های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با 6/25 درصد مربوط به هزینه گوشت و در بین هزینه های غیرخوراکی بیشترین سهم با 4/40 درصد مربوط به مسکن بوده است. همچنین بر اساس نتایج این آمارگیری 90 درصد از خانوارهای آمارگیری شده شهری از گاز لوله کشی، 86 درصد از تلفن همراه و 36 درصد از اتومبیل شخصی استفاده کرده اند. این ارقام برای سال 1387 به ترتیب 89، 79 و 34 درصد بوده است. به گفته وی، همچنین نحوه تصرف محل سکونت 24 درصد از خانوارهای شهری، اجاری و رهنی است که در سال 1387 نیز این رقم 24 درصد بوده است.

درآمد سالانه خانوار شهری

رییس مرکز آمار ایران در ادامه متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری را 93 میلیون و 603 هزار ریال (ماهانه بیش از 7 میلیون و 800 هزار ریال) اعلام کرد که نسبت به سال قبل 1/6 درصد افزایش داشته است. وی افزود: منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان می دهد که 2/35 درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، 4/18 درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و 4/46 درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است.

هز

تبلیفات

تبلیفات

تبلیفات

تبلیفات

خبرنامه

کد خبرنامه
بالا